SAOL
Svenska Akademiens ordlista
tryckår: 2015  
möjliggöra
möj·­lig|­göra verb ‑gjorde, ‑gjort, ‑gjord n. ‑gjort, pres. ‑gör möjlig­göra ngt el. göra ngt möjligt
Finita former
möjliggörpresens aktiv
möjliggörs (möjliggöres)presens passiv
möjliggjordepreteritum aktiv
möjliggjordespreteritum passiv
möjliggörimperativ aktiv
Infinita former
att möjliggörainfinitiv aktiv
att möjliggörasinfinitiv passiv
har/hade möjliggjortsupinum aktiv
har/hade möjliggjortssupinum passiv
Presens particip
möjliggörande
Perfekt particip
en möjliggjord + substantiv
ett möjliggjort + substantiv
den/det/de möjliggjorda + substantiv