SAOL

publicerad: 2015  
fjälla
1fjälla substantiv ~n fjällor ⟨prov.⟩ flicka
Singular
en fjällaobestämd form
en fjällasobestämd form genitiv
fjällanbestämd form
fjällansbestämd form genitiv
Plural
fjällorobestämd form
fjällorsobestämd form genitiv
fjällornabestämd form
fjällornasbestämd form genitiv
2fjälla verb ~de ~t av­lägsna fjäll från: ​fjälla fisk; ​huden fjällar (sig) huden bildar och av­stöter fjäll
Finita former
fjällarpresens aktiv
fjällaspresens passiv
fjälladepreteritum aktiv
fjälladespreteritum passiv
fjällaimperativ aktiv
Infinita former
att fjällainfinitiv aktiv
att fjällasinfinitiv passiv
har/hade fjällatsupinum aktiv
har/hade fjällatssupinum passiv
Presens particip
fjällande
Perfekt particip
en fjällad + substantiv
ett fjällat + substantiv
den/det/de fjällade + substantiv

SO

Sökningen på fjällad i SO gav inga svar.

Menade du:

fjällabb  
fjälla  
fjolla  
fjällhed  
hårdfjällad  
flagellat  

SAOB

publicerad: 1924  
FJÄLLAD, se fjälla, v.