SAOL
Svenska Akademiens ordlista
tryckår: 2015  
fakturera
fakt·­ur·­era verb ~de ~t skriva ut faktura på
Finita former
fakturerarpresens aktiv
faktureraspresens passiv
faktureradepreteritum aktiv
faktureradespreteritum passiv
faktureraimperativ aktiv
Infinita former
att fakturerainfinitiv aktiv
att fakturerasinfinitiv passiv
har/hade faktureratsupinum aktiv
har/hade faktureratssupinum passiv
Presens particip
fakturerande
Perfekt particip
en fakturerad + substantiv
ett fakturerat + substantiv
den/det/de fakturerade + substantiv