SAOL
Svenska Akademiens ordlista
tryckår: 2015  
genomkamma
gen·­om|­kamma verb ~de ~t minutiöst söka i­genom: ​genom­kamma el. kamma i­genom ett om­råde
Finita former
genomkammarpresens aktiv
genomkammaspresens passiv
genomkammadepreteritum aktiv
genomkammadespreteritum passiv
genomkammaimperativ aktiv
Infinita former
att genomkammainfinitiv aktiv
att genomkammasinfinitiv passiv
har/hade genomkammatsupinum aktiv
har/hade genomkammatssupinum passiv
Presens particip
genomkammande
Perfekt particip
en genomkammad + substantiv
ett genomkammat + substantiv
den/det/de genomkammade + substantiv