SAOL
Svenska Akademiens ordlista
tryckår: 2015  
geniförklara
geni|­för·­klara verb ~de ~t geni förklara 1
Finita former
geniförklararpresens aktiv
geniförklaraspresens passiv
geniförklaradepreteritum aktiv
geniförklaradespreteritum passiv
geniförklaraimperativ aktiv
Infinita former
att geniförklarainfinitiv aktiv
att geniförklarasinfinitiv passiv
har/hade geniförklaratsupinum aktiv
har/hade geniförklaratssupinum passiv
Presens particip
geniförklarande
Perfekt particip
en geniförklarad + substantiv
ett geniförklarat + substantiv
den/det/de geniförklarade + substantiv