SAOL
Svenska Akademiens ordlista
tryckår: 2015  
genomkämpa
gen·­om|­kämpa verb ~de ~t 1genom 1 kämpa
Finita former
genomkämparpresens aktiv
genomkämpaspresens passiv
genomkämpadepreteritum aktiv
genomkämpadespreteritum passiv
genomkämpaimperativ aktiv
Infinita former
att genomkämpainfinitiv aktiv
att genomkämpasinfinitiv passiv
har/hade genomkämpatsupinum aktiv
har/hade genomkämpatssupinum passiv
Presens particip
genomkämpande
Perfekt particip
en genomkämpad + substantiv
ett genomkämpat + substantiv
den/det/de genomkämpade + substantiv